W cieniu milczenia: Niepłodność u mężczyzn

Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 mln par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym doświadcza niepłodności. Niestety najczęściej leczenie niepłodności koncentruje się jedynie na kobiecie, zapominając o czynniku męskim i o wypadkowej ich wspólnej płodności, od której będzie zależało poczęcie.

Niepłodność męska – co to takiego?

Niepłodność męska definiowana jest jako brak zdolności do produkcji pełnowartościowych plemników lub niemożność odbycia stosunku płciowego.

Badania pokazują, że męski czynnik występuje w 40 % przypadków niepłodności małżeńskiej. Dodatkowo u 20 % par występuje łącznie czynnik męski i żeński.

Należy podkreślić, że tylko całkowity i stały brak plemników w nasieniu całkowicie przekreśla szanse mężczyzny na bycie ojcem. Do chwili obecnej nie ustalono dolnej granicy koncentracji plemników w nasieniu, która wykluczyłaby możliwość poczęcia dziecka.

Głównym badaniem oceniającym potencjał męskiej płodności jest badanie nasienia. Podstawowym z nich jest seminogram, gdzie oceniane są nie tylko parametry właściwości fizycznych i chemicznych ejakulatu, ale także liczebność, koncentracja, żywotność i ruchliwość plemników. Natomiast badania rozszerzone mają pomóc w odnalezieniu przyczyn ograniczonej płodności męskiej.

Warto tutaj zaznaczyć, że parametry nasienia nie są stabilne, czyli nie zawsze są takie same – zależą od wielu czynników, dlatego, by właściwie móc ocenić potencjał płodności mężczyzn, należy wykonać badanie nasienia przynajmniej dwukrotnie w odstępie minimum 3 tygodni, zachowując przed badaniem wstrzemięźliwość płciową od 2-5 dni. Wpływ na wynik może mieć także wybór laboratorium oraz sposób pobrania nasienia.
Wnikliwa diagnostyka andrologiczna oraz holistyczne spojrzenie na mężczyznę są kluczem do skutecznej terapii.

Ważnym etapem diagnostyki jest szczegółowy wywiad i analiza stylu życia: nawyków żywieniowych, niedoborów witamin i minerałów, stosowania używek, poziomu stresu, aktywności fizycznej, stosowanych leków i suplementów, kontaktu z substancjalni toksycznymi, przegrzewania ciała w okolicy jąder, przebytych infekcji, chorób przewlekłych, nowotworowych, autoimmunologicznych i alergii.

Ponadto lekarz androlog może zalecić wykonanie badań hormonalnych (pod kątem funkcjonowania przysadki mózgowej, podwzgórza, trzustki oraz tarczycy) a także chromosomalnych (kariotypu), w niektórych przypadkach będzie konieczne wykonanie posiewu moczu oraz nasienia lub wymaz z cewki moczowej.
Badanie fizykalne, urologiczne, a także obrazowe jąder, może wiele wnieść do rozpoznania.
Kluczowe jest również wsparcie psychologiczne. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają trudności emocjonalnych związanych z niepłodnością, dlatego warto rozważyć wsparcie specjalisty.

Niepłodność to nie koniec drogi, a nowe możliwości i metody leczenia, które pozwalają wielu parom spełnić swoje marzenia o rodzicielstwie.

Rozpocznij podróż do zdrowia, a my zajmiemy się resztą.

Nasz przyjazny zespół jest gotowy, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już teraz,
aby umówić się na konsultację i rozpocząć swoją drogę do zdrowia i spełnionego rodzicielstwa.

ZADZWOŃ - nad każdą sytuacją
pochylamy się indywidualnie

Kontakt

Centrum Nowe Życie
ul. Farna 8, 85-101 Bydgoszcz

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
10.00 - 20.00
(po wcześniejszym umówieniu wizyty)

All rights reserved © 2024 Copyright Centrum Nowe Życie
 Polityka prywatności | Regulamin
| Zamówienie | Koszty dostawy | Polityka plików cookies